Milli Ekonomi Modeli
Prof. Dr. Haydar Baş

RUSYA MEM İLE ABD'YE SAVAŞ AÇTI

BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Baş, Duma’daki tarihi konuşmasının ardından Trabzon’da coşkulu hemşehrilerine seslendi. Rusya’nın kendisini Duma’ya çağırarak ABD’ye mesaj verdiğini ifade eden Prof. Dr. Baş, “Rusya'nın beni Duma'ya davet etmesinin nedeni ABD  Yeni Mesaj gazetesinin organize ettiği Milli Kahramanlarımız Sempozyumu serisinin 8.'si Trabzon'da gerçekleştirildi. Yaklaşık 8.5 saat süren program, Pazar sabah 03.20'de sona erdi. Trabzon'daki etkinlik bugüne kadar gerçekleştirilen en uzun süreli program olurken, aynı zamanda en geç saatte biten organizasyon olarak da kayıtlara geçti. Trabzon'daki buluşmaya kadar en geç biten sempozyum Bolu'da gerçekleşmişti. Bolu programı 02.15'te nihayete ermişti. Trabzon'daki etkinlik konuşmacı sayısı açısından da rekorlara sahne oldu. Yaklaşık 50 konuşmacı kürsüde yerini alarak, coşkulu dinleyicilere hitap etti.


"Baş Türk" ile ilk buluşma

Trabzon'daki etkinlik Cumartesi akşamı 19.00'da başlamasına ve Pazar sabahı imsak vaktinden 54 dakika önce sona ermesine rağmen, salonda heyecan hiç eksilmedi. Gece saat 03.00'te bile yaklaşık 5 bin katılımcı Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ı büyük bir dikkatle dinledi ve Baş'ın vurgulamalarına alkışlarla eşlik etti. Rusya Parlamentosu Duma'da yaptığı muhteşem konuşmanın, Rusya'da siyaset ve bilim dünyasının dikkatlerini Milli Ekonomi Modeli'ne yöneltmesinin ardından Türk halkı ve Trabzonluların bağrına bastığı Prof. Dr. Haydar Baş, salona girerken de coşku yüklü vatandaşlarımız tarafından "Baş Türk" nidalarıyla karşılandı. BTP Lideri, ayrıca konuşmasını yapmadan önce Grup Nefes'in seslendirdiği şarkılara, kahramanlık türkülerine ve marşlara eşlik etti.

Rusya ABD'ye harp ilan etti
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, gecenin ilerleyen saatinde 1 saat 7 dakika süren konuşmasında, öncelikle Duma'nın neden kendisini davet ettiğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Rusya'nın 2005 yılından bu yana Milli Ekonomi Modeli'ni Prof. Dr. Yuri Lisiçkin, Prof. Dr. Vlademir Lebedev, Prof. Dr. Volkonski, Prof. Dr. Viktor Minin gibi Rusya Devlet Başkanı Putin'in danışmanı olan iktisatçılar tarafından yakından takip ettiğine dikkatleri çeken Prof. Dr. Baş, şunları söyledi: "Rusya, 2006 yılından bu yana Milli Ekonomi Modeli'ni kendi dünyasında uygulamaya koyan ilk millet oldu.  Burada çok enteresan bir incelik var: Milli Ekonomi Modeli'ni uygulayarak Rusya, bir devrin kapandığını ve yeni bir devrin açıldığını bütün dünyaya ilan etmiş, kapitalizmin tarihe gömüldüğünü söylemiştir. Rusya'daki dostlarım ve arkadaşlarım bunu Türkiye'deki bilim adamlarıyla el ele vererek, meseleyi bu noktaya taşıdı. Ben olayda farklı bir incelik daha gördüm ve sezdim: Rusya bizi Duma'ya yani Meclis'ine konuşmak için davet etmedi. Zaten bu modeli çok iyi biliyorlar. Hatta modelin içine girip, iyice vakıf oldular. Bir iktisatçı bana dedi ki, bu modeli bir Rus yazamaz. Niye, dedim. Dedi ki, 'bunda öyle kurallar var ki, hayat şartları içinde gelişmiştir. Mesela yok yere bir insana yardım etmek bizim geleneğimizde yoktur. Bu sizin sisteminizde var.' Ruslar bize tanıtıldığı gibi insanlar değil. Hakikaten disiplinli, çalışkan, dürüst ve bilime saygısı olan insanlar... Bükemediği eli gerçekten öpen insanlar. Kapitalizm şu anda Batı dünyasının, Batının başı olan ABD'nin uyguladığı sistemdir. Rusya'nın beni Duma'ya davet etmesinin nedeni ABD'ye harp ilan etmesidir. Rusya'nın bunu yaparak verdiği mesaj şudur: Ben senin sistemini ayaklar altına aldım, işte bu tezin sahibi de burada. Hocam, sen bunlara düşman mısın? Hayır... 1995  yılında ABD önce bana geldi. Ben elimin tersiyle onları ittim. Şahidi de Ahmet  Erimhan'dır. ABD Büyükelçisi benimle görüşmek istedi, ben düşündüm, şu anda  Türkiye'de başbakan ya da cumhurbaşkanı olma kapıları açıldı. Bunun  karşılığında şeref, namus, vatan, devlet, millet, asker var... Haydar Hoca bunları veremez. O gün İslam İslam diyerek, bugün Müslümanlara sırtını çevirenlerin o gün verdikleri tavizlerin nedenini anlayabildiniz mi? Onun için bunlardan bir şey beklemeyin. Bunlar 3 tane koyunu bekleyemez. Bunlar benim ilmimin sadakası bile etmez. Bu insanların en büyük yanlışı kin, buğuz ve intikamdır. Siyasetçi böyle bir vasfa girdiği zaman PKK bile bundan daha dürüsttür. Bu sıfatlarla bezenen insanlar ülkesini kan gölüne çevirir. Onun için oylarımızı verirken, bu hususlara dikkat edeceğiz. Eğer ülkeyi kan gölüne çevirmek istiyorsanız, yüzde 50'liniz yoluna devam etsin. Bunlara sakın inanmayın, bunlara inanırsanız gömülecek bir mezar yeriniz bile olmaz."

Prof. Dr. Haydar Baş: Türk milleti yeri geldiğinde bağımsızlığı için malını, canını ortaya koyar. Bu konuda Türk milletinin en büyüğü ve önderi Mustafa Kemal Atatürk'tür.

Erdoğan kavramların anlamını bilmiyor

Başbakan Erdoğan'ın 'din milliyetçiliği' adı altında dile getirdiği kavrama İslam'da 'İslam kardeşliği ve ümmet' denildiğini hatırlatan Prof. Dr. Haydar Baş, şunları söyledi: "Başbakan Erdoğan milliyetçiliği ayaklar altına aldım, diyor. Türk milliyetçiliği bazılarının zannettiği gibi kafatasçılık değildir. Bizim dediğimiz milliyetçilik şu: Hacı Bektaş Anadolu'ya geliyor, diken bahçelerini gül bahçelerine dönüştürüyor. Burada Keldani'yi, Türkmeni, Rumu, Süryaniyi, Yezdaniyi Müslüman yapıp Türkleştirdi."

Prof. Dr. Haydar Baş: Oyların sonuçları beni ilgilendirmez. Bu son nefes var ya... Beni ilgilendiren odur. Oyların sonuçları Sayın Başbakanı ilgilendirir.

Trabzonlulara sitem

Noter tasdikli projelere rağmen Trabzon'da her 100 kişiden 1 kişinin BTP'ye oy verdiğinifade eden Prof. Dr. Haydar Baş, Alevi vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Tunceli'de yüzde 7 oranında oy aldıklarını ifade etti. BTP Lideri, şunları söyledi: "BTP, Diyarbakır'da 3. parti oldu. Kilis'te yüzde 11 oy aldı. Şimdi Akçaabatlılara sitem ediyorum. Bu inada devam edecek misiniz? Ben Akçaabat'ta dolaşamazdım. Niye? 'Haydar Hoca paraları topladı, kaçtı' fitnesi yüzünden... Eğer Ebu Cehil burada dönen fitneyi görseydi, 'Ya Rabbi, bunlar beni çok geçtiler' derdi. İblis bile mesleğini terkederdi. Bunları yola getirmek Haydar Hoca'ya yük değil, biz dünyayı ayağa kaldırıyoruz. Benim cenazem sizin omuzlarınızda musallaya konulacak."

Yazmaya devam

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş, siyaset ve iş faaliyetlerinin yanı sıra "velud bir yazar" olarak üretmeye devam ediyor. Sadece Ehl-i Beyt serisinden 10'u aşkın hacimli kitap kaleme alan Prof. Dr. Baş, Trabzon'daki Milli Kahramanlarımız buluşmasında halihazırda Hazreti Mehdi'yi yayına hazırladığını ifade etti. BTP Lideri, Atatürk ile ilgili eserini yazmaya devam ediyor.